Oficjalny dostawca odzieży dla Polskiego Związku Żeglarskiego
 

ŚMR - wielkie regaty w centrum miasta

2014.06.25

W miniony weekend odbyły się kolejne regaty żeglarskiego pucharu świata Polish Match Tour – Świnoujście Match Race 2014. Regaty były próbą generalną przed zbliżającymi się wielkimi krokami najważniejszymi regatami tego sezonu.

ŚMR - wielkie regaty w centrum miasta

Po bardzo wymagającej sobocie,  wyścigach na Zatoce Pomorskiej przy bardzo silnym wietrze dochodzącym do 7 w skali Beauforta, w niedzielę flota jachtów TOM 28: „Świnoujście”, „Pomorze Zachodnie”, „Polskie LNG”, „Subaru”, „D.A.D” oraz „Marina Club”, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Kapitanatu Portu Świnoujście przeniosła się do centrum miasta.

Niedzielne wyścigi odbyły się przy wejściu do portu wojennego tuż obok miejskiego terminalu promowego. Flota jachtów Polish Match Tour wpłynęła niemal do bazy Marynarki Wojennej, a komisja sędziowska ustawiła trasę wzdłuż nabrzeża Władysława IV niedaleko miejskiej przeprawy promowej. Dzięki temu liczna rzesza publiczności mogła obserwować rywalizację niemal zaglądając do samych łódek. Szczególnie walka przedstartowa była na wyciągnięcie ręki każdego przechodnia.

Od samego początku Świnoujście Match Race dominowały dwie załogi. Wyścig za wyścigiem wygrywał Arthur Herreman z Francji oraz Marek Stańczyk z Giżycka. Dobrze żeglowały również załogi Steffana Meistera z Niemiec i Rafała Sawickiego z Gdyni. W bezpośrednim pojedynku Stańczyk pokonał Herremana i wydawało się, że to właśnie jego załoga sięgnie po zwycięstwo. Jednak niespodziewana porażka z Meisterem sprawiła, że na prowadzenie wysunął się Herreman i nie oddał go już do końca. Najtrudniejszym rywalem zawodników okazała się jednak pogoda, przez którą nie udało się zakończyć rundy Round Robin, czyli serii pojedynków każdy z każdym. Dlatego o zwycięstwie w Świnoujście Match Race zadecydował korzystniejszy stosunek zwycięstw do porażek każdej załogi. Zawodnik z Francji ukończył większą ilość wyścigów i przy tylko jednej porażce minimalnie wyprzedził Polaka. Trzecie miejsce zajęła załoga Steffana Meistera z Niemiec.

Wyniki końcowe Świnoujście Match Race:

  1. Arthur Herreman (FRA)
  2. Marek Stańczyk
  3. Steffan Meister (GER)
  4. Rafał Sawicki
  5. Patryk Zbroja 
  6. Felix Oehme (GER)
  7. Hampus Appelgren (SWE)
  8. Szymon Szymik
  9. Jens Hartwig (GER)
  10. Sławek Plichta

Zakończone regaty były próbą generalną przed zbliżającymi się wielkimi krokami najważniejszymi regatami tego sezonu. Polskie LNG Mistrzostwa Europy w Match Racingu – Świnoujście 2014 rozpoczną się 9 lipca i zgromadzą na starcie europejską czołówkę żeglarstwa.

 

***

 

Polish Match Tour (PMT) to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 7 imprez, rozgrywanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim. Bazą regat jest przystań Marina Club w Szczecinie. Regaty  zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2014 r. rozgrywana będzie ósma edycja cyklu. Cykl objęty jest patronatami Ministra Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecin.

Sponsorzy cyklu: Subaru Import Polska, D.A.D Sportswear, Polskie LNG, Marina Club w Szczecinie.

Partnerzy cyklu: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Miasto Kamień Pomorski, Kamieńskie TBS, żaglownia Apollo Sails, Targi Wiatr i Woda, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl, Onet.pl, Magazyn Prestiż Szczecin, TVP Szczecin i Radio Szczecin.

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z YKP Szczecin i Polskim Związkiem Żeglarskim.

PMT jest patronem merytorycznym cyklu Omega Match Cup organizowanego przez Polską Klasę Omega.

Podziel się ze znajomymi