Oficjalny dostawca odzieży dla Polskiego Związku Żeglarskiego
 

D.A.D Polish Grand Prix 2013 - znamy zwyciężców ostatnich regat!

2013.06.16

W dniach 14-16 czerwca rozegrano regaty D.A.D Polish Grand Prix w ramach cyklu Polish Match Tour. Znamy już zwycięzców!

 D.A.D Polish Grand Prix 2013 - znamy zwyciężców ostatnich regat!

Baza regat zlokalizowana była w Marina’Club nad jeziorem Dąbie. Regaty zaliczane były do punktacji Pucharu Świata w match racingu ISAF ze współczynnikiem grade3. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Australii, Danii i Szwecji, które ścigały się na dostarczonych przez organizatora 6 jachtach TOM28. Obejrzyj film z wydarzenia.

Przez pierwsze dwa dni rozegrano 66 wyścigów eliminacyjnych w systemie każdy z każdym (tzw Round Robin). Eliminacje wygrał Przemek Tarnacki który wygrał wszystkie swoje wyścigi. Tuż za nim uplasował się Lucas Lier z Danii, który przegrał tylko jeden wyścig. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Stańczyk, Chapman, Przybylski, Ogeman i Sawicki.

Ww ćwierćfinałach rozgrywanych do 2 wygranych wyścigów, Lier jako przeciwnika wybrał Piotra Przybylskiego i dość pewnie pokonał go 2-0. Marek Stańczyk wybrał szwedzką załogę Victora Ogemana z którym po zaciętej walce wygrał 2-1. W trzeciej parze natomiast wystartowali David Chapman z Australii i Rafał Sawicki. Obaj panowie spotkali się w Szczecinie w ubiegłym roku i wtedy górą był Sawicki. Tym razem również pewnie wygrał 2-0 uzupełniając stawkę półfinalistów.

W półfinałach prawo wyboru przeciwnika miał zwycięzca eliminacji Przemek Tarnacki i jego wybór padł na Marka Stańczyka. Pojedynki tej pary to klasyk polskiego match racingu. Obaj sternicy od lat zajmują 2 najwyższe miejsca w rankingu Pucharu Świata, a ich pojedynki zawsze obfitują w wiele emocjonujących i dramatycznych sytuacji. Nie inaczej było i tym razem. Pierwszy wyścig po nałożeniu kary na Tarnackiego wygrywa pewnie Stańczyk. W drugim po falstarcie Tarnackiego Stańczyk prowadził ze sporą przewagą aż to ostatniej prostej z wiatrem, gdy Tarnacki wykorzystał silniejszy szkwał oraz błąd przeciwnika i wyprzedził go tuż przed metą.

Ostatni decydujący wyścig to kolejna kara dla Tarnackiego i tym razem Stańczyk nie oddał prowadzenia do mety. Tarnacki w ten sposób przegrywa pierwsze regaty w Polsce od 2 sezonów…

W drugiej parze młody Duńczyk Lier stoczył zaciętą walkę z Rafałem Sawickim, ale były Mistrz Polski zwyciężył pewnie 2-0 i awansował do finału.

W finale doskonale dysponowany w finałowych wyścigach Stańczyk nie dał Sawickiemu wielu okazji do objęcia prowadzenia i po 2 wyścigach zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach. Zwycięska załoga Nautiner HL Racing płynęła w składzie Marek Stańczyk, Jakub Pawluk, Michał Szmul i Krzysztof Łobodziec.

Regaty były bardzo mocno obsadzone tak przez czołowe polskie załogi jak i silne ekipy zagraniczne. Mimo nowych, nieznanych jachtów Polacy potwierdzili swoje wysokie umiejętności i zajęli wszystkie medalowe pozycje.

Końcowa klasyfikacja regat D.A.D Polish Grand Prix, grade3.

1.    Marek Stańczyk - Giżycko

2.    Rafał Sawicki - Gdynia

3.    Przemysław Tarnacki - Sopot

4.    Lucas Lier – Dania

5.    David Chapman – Australia

6.    Piotr Przybylski – Olsztyn

7.    Victor Ogeman – Szwecja

8.    Stefan Meister – Niemcy

9.    Patryk Zbroja – Szczecin

10.  Peter Braun – Dania

11.  Szymon Szymik – Bielsko Biała

12.  Kacper Tuński – Szczecin

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour zostaną rozegrane w Wolinie w dniach 21-22 czerwca.

Regaty organizowane były przez MT Partners przy współpracy Klubu Żeglarskiego Maszoperia i Miasta Szczecin. Partnerami regat była firma D.A.D – BrandYourTeam.pl oraz Marina’Club w Szczecinie.

Biuro regat znajdowało się w Marina’Club w siedzibie Yacht Klubu Polski na ulicy Przestrzennej 11 w Szczecinie.

Więcej informacji na oficjalnej stronie www.polishmatch.pl oraz na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour

Podziel się ze znajomymi